SERGİ

 

DEVRİM ERBİL Marketing Türkiye Röportajı

 

1955 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi resim bölümüne girdiniz. Eğitim hayatınızdan biraz bahseder misiniz?

Sanat eğitimine resmen başlamam 1955 de İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisine girmemle tarihlenebilir. Aslında sanata yönelmem çok daha eskilere uzanır. Çocukluk günlerimde şiir yazmakla başlayan bu serüven Ortaokulda resim öğretmenlerimin yeteneğimi fark etmeleriyle devam etti. Lisede ise resim tutkum kararlı bir meslek seçimine dönüştü. Hem sergiler açıyor hem de Akademiye gitmek için can atıyordum. Aklımda sadece resim yapmak vardı. Nitekim hayallerim gerçekleşti. Giderek hayallerimin bile ulaşamayacağı yerlere geldim. Bu hiçte kolay olmadı. Öğrencilik yıllarından başlayarak hayatımı kazanmak için çalışmak durumundaydım. Bu beni yaşam savaşında daha dirençli hale getirdi. Her şeye rağmen akademideki öğrencilik günlerimin çok renkli geçtiğini söyleyebilirim.

 

Madrid, Barcelona, Paris ve Londra’daki sanat araştırmalarınızdan bahseder misiniz?

1965 te Akademi’de asistan olduğum yıllarda İspanyol hükümetinin bir bursuyla Madrid’e gittim. Rado Müzesinde, Toleda’da, Barcelona’da günlerim aylarım geçti. Batı kültürüyle karşılaşmak batının büyük kentlerinde Paris ve Londra’da sanat tarihinin başyapıtları ile karşılaşmak bir rüya gibiydi. Büyük hayranlık duydum ama bu kendi kültür değerlerimizi daha bilinçli kavramama yol açtı.

 

Daha çok ne tür eserler yapıyorsunuz?

Resim sanatının tüm tekniklerini kullanıyorum. Tual resminin dışında özgün başka teknikleriyle uğraşıyorum.  Gravür ve serigrafi teknikleriyle eserlerimin çoğaldığını görmek; sanatı geniş kitlelerle paylaşmak anlamını taşıyor benim için. Belki de sanatın demokratikleşmesini vitray’da ışığın renkli camlardan süzülerek yaşama katılmasındaki etki gücüne her zaman hayran oldum. Yaptığım vitraylarda bu gizemli etkiyi yakalamaya çalıştım. Seramik tekniğini zamana ve kötü koşullara dayanıklı olması ve büyük yüzeylere eserlerimi uygulama şansı verdiği için sevdim. Yurt içinde ve dışında bir çok binada, seramik uygulamalar yaptım. Mozaik sevgisini hocam Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun panolarını uygularken tattım ve eserler ürettim. Çağımız teknolojisinin olanakları da beni ilgilendiriyor. Ahşabın olanaklarını kullanıyorum. Renkli pleksiglarla ışık ve hareket kavramlarına yeni boyutlar kazandırdığımı düşünüyorum. Video, Art çalışmalarımla seyirciyi resmin içinde dolaştırıyorum.

 

Yerli ve yabancı takip ettiğiniz sanatçılar kimlerdir?

Yerli-yabancı ayrımı yapmaksızın bütün sanatçıları elimden geldiği kadar izliyorum. Yurt dışında açtığım sergiler sırasında o ülkenin kültürel değerlerini tanımak, müzelerini gezmek ve sanatçılarıyla tanışmaktan da ayrıca büyük zevk alıyorum.

 

Yurt içinde ve yurt dışında pek çok çalışmanız ödüle layık görüldü, pek çok eseriniz sergilendi. Bu yapıtlarınızdan bahseder misiniz?

Yurt içinde ve dışında ödüller kazanmak, müzelerde ve koleksiyonlarda yer almak, eserlerimin sevilmesi çok hoş bir duygu.

 

Mart ayında gerçekleşecek olan İstanbul TALKS Konferanslarında eserleriniz sergilenecek. Sergide yer alacak çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

İstanbul TALKS Konferansında eserlerimin sergilenmesi benim için büyük bir onur. Üç kıtanın seçkin ve değerli aydınlarıyla karşılaşabilme şansının bana büyük sorumluluklar yüklediğinin farkındayım. Bu yüzden en önemli eserimin ve değişik teknik uygulamalarımın yer alacağı bir sergi düzenliyorum. Özellikle İstanbul temalı eserlerime de yer verdim. İstanbul TALKS Konferansı konukları ve İstanbul’u benim resimlerimi unutmasınlar diye.

 

İstanbul TALKS etkinlikleri dışında yakın zamanda başka bir projeniz bulunuyor mu?

Bu projenin dışında önümüzdeki aylarda bir dizi sergiler düzenleyeceğim;

2 Nisanda İzmir’de Ekol Sanat Galerisinde, 16 Mayıs ta Eskişehir’de Atatürk Kültür Merkezinde, 28 Mayıs’ta Bodrum’da Şevket Sabancı Kültür Merkezinde, güz aylarında da büyük bir olasılıkla Danimarka’da sergim olacak. 19 Martta Balıkesir’de benim adımı taşıyan ‘’Devrim Erbil’’ Çağdaş Sanatlar Müzesinde Portakal Çiçeği Sanat Kolonisinin Sergisi yer alacak. Ayrıca 2-5 Nisan’da İzmir’de çocuklarla resim semineri, Mayıs ayı içinde 14.cüsünü gerçekleştireceğim, Balıkesir Liseler Arası Devrim Erbil Resim yarışmasının organizasyonu, Beyoğlu Belediyesi ve Rönesans Holding’in Resim yarışmasında jüri üyelikleri 12 Mart’ta Ankara Art Fair’de vereceğim bir konferans, 16 Eylül 2016 da Kadıköy’de Devrim Erbil Sanat Eğitim ve Kültür Vakfının bünyesinde açılacak olan Kültür Merkezinin açılış hazırlıkları.

 

Eklemek istedikleriniz…

Sanatın insanlık için barışı getirecek tek umut olduğunun unutulmaması dileğiyle..

 

Devrim Erbil

18 Şubat 2016