PARTNERLER

Inspired 2016 Girişimcilik Konferansı, İstanbul TALKS Konferansları kapsamında Sipahiler Events tarafından Girişimcilik Vakfı (GİRVAK) iş ortaklığı ile ilk kez düzenlenen, ilham odaklı global bir girişimcilik konferansıdır. Girişimcilik Vakfı’na desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.

gv-logo-300x98

Girişimcilik Vakfı Hakkında

Nisan 2014’te Türkiye’nin önde gelen girişimcileri, işadamları ve fikir önderleri tarafından kurulan Girişimcilik Vakfı, nüfusunun yarıdan fazlası genç olan ülkemizde girişimcilik kültürünün gelişmesi için gençler ile çalışıyor.

Girişimcilik, Türk kültürünün ve dolayısıyla eğitim sisteminin bir parçası değil. Bugünkü girişimcilere baktığımızda, çoğunun bir şekilde dünya ile bağlantısını kurmuş kişiler olduğunu görüyoruz. İlham veren rol modelleri görmek ve risk almak, girişimcilik için en önemli unsurların başında geliyor.

Bununla birlikte, Türkiye’deki mevcut yapı halihazırda girişimci olmaya karar vermiş kişilere yönelik hızlandırma programlarından ve sonrasındaki desteklerden oluşuyor. Girişimcilik kültürünü geliştirmek için altyapı oluşturmanız, buna temelden başlamanız gerekir. Burada en doğru başlangıç noktası da üniversiteler.

Üniversiteler, girişimcilik için doğru inkübasyon alanlarını oluşturuyor. Çünkü gençler, bu yaş aralıklarında ve üniversite ortamında risk almaya, farklı ve yeni şeyler öğrenmeye, en önemlisi de ilham almaya çok daha açıklar.

Tüm bu nedenlerden yola çıkan ve sadece Türkiye’de değil dünyada da bir ilk olan Girişimcilik Vakfı, Fellow Programı ile gençleri geniş bir ağın parçası yaparak, onlara ilham veren girişimciler ile tanışıp deneyimlerinden faydalanma imkanı sunma hedefiyle kurulmuş bir vakıftır. Girişimcilik Vakfı Fellow Programı’na 6 aşamalı bilimsel bir seçim süreci ile seçilen gençler, her 2 ayda bir “FellowUP” ilham buluşmalarına, network etkinlilerine, staj ve deneyim etkinliklerine katılacaktır.

Girişimcilik Vakfı’nın yaratmak istediği kültürün en temel öğelerinden biri de “giveback” (“karşılığını verme”) bakış açısını gençlerin hayatına yerleştirmek. Girişimci, toplumdan aldığı destek ile kazandığı başarıyı yine toplumla paylaşırsa, ancak o zaman başarıyı ölçeklendirme ve çoğaltma şansı olur. Girişimcilik Vakfı, hem Fellow Programı katılımcısı gençler arasında hem de girişimcilik ekosisteminde “Giveback” kavramını yaygınlaştırmak ve farkındalığı arttırmak için her yıl alanında öncü bir konuşmacının ilham vereceği bir “Giveback Gala” düzenliyor olacak.