Girişimcilik | 5 sene önce

Y kuşağı, mobil uygulamalarla girişimcilikte aktif rol oynuyor

Y kuşağının iş hayatında aktif rol almaya başlamasıyla firmalar ve çalışanlar için yeni bir dönemin de kapıları açıldı.
X kuşağının aksine iş değiştirmeye fazlasıyla sıcak bakan, kendisi için en iyisini değerlendirebildiğini düşünen Y kuşağı, yaratıcılık ve kendi işini yönetmeyi felsefe olarak benimsemiş gibi görünüyor. Aklına bir fikir geldikten sonra harekete geçip, sermayeyi daha sonra bulabileceğini, önemli kısmın fikir olduğu görüşünü benimseyen bu kuşak hızla ekonomide söz sahibi oluyor. Son yıllarda mobil uygulamalara sağlanan Start up destekleri de genç girişimcilerin önünü bir hayli açıyor.

fikir-girisim

Günlük hayatta yaşadığı sorunları çözmek için bir mobil uygulama tasarlama fikri Y kuşağını iş hayatına girerken cesaretlendiriyor. Bu durum büyük markaların ye onların tepe yöneticilerinin da ilgisini çekiyor ve bu nedenler Start up organizasyonlarında gençlerle birebir iletişime geçmeye de çok önem veriliyor.

Kendi işinin patronu olma fikri önceki yıllarda insanları korkuturken, günümüzde genç kütlenin en büyük motivasyonlarından biri haline geldi. Emlak sektöründe de danışman konumunda her geçen gün daha fazla yer almaya başlayan Y kuşağı, masa başına bağlı kalmadan, kendi işini yürüterek aynı zamanda yüksek gelir kazanmanın peşinde. Kendi evi, kendi alanı gibi hayatın genelini oluşturan her şeyde olduğu gibi kendi işi de Y kuşağı için fazlasıyla kişiselleşmesi gereken bir konu olarak görülüyor. Kendi işince özgürce çalışmanın verdiği güçle, iş hayatına bakışıyla daha özgüvenli ve cesaretli davranan Y kuşağı “Girişimcilik”konusunda da bir önceki kuşaklara kıyasla oldukça büyük işler başaracak gibi görünüyor.