Fintech # Genel | 5 sene önce

Türkiye’de Fintech Alanındaki Fırsatlar Henüz Keşfedilmedi

 

gjg_2082

Finansal hizmetler, son yıllarda teknolojinin yardımıyla daha kullanıcı dostu bir forma dönüşerek tüketicilerin daha iyi, daha hızlı ve daha kolay işlem yapabilmesine imkan sağlıyor. Bu girişimcilik furyası aslında yeni bir trend olmamasına rağmen, son yıllarda internet ve mobil uygulamalarda ki hızlı artış bu piyasasının tekrardan gündeme gelmesine neden oldu.

Bu konuda 4 bin girişime yatırım sağlamasıyla İngiltere ve ABD bu pazarın başını çekiyor. Türkiye’de ise şu anda 200’ün üzerinde yatırım bulunuyor. Ülkemizde ödeme sistemleri, para tahsilatı, para transferi, e-fatura/e-devlet alanlarında yapılan yatırımlar son verilere göre son 5 yılda 8 kat büyüme gösterirken, Dünya genelinde ki rakamlara kıyasladığımız zaman çok gerilerde kaldığımızı görebiliriz. Öyle ki Dünya genelinde 14 milyar doları 2015’de yapılmak üzere toplam 24 milyardan fazla Fintech yatırımı yapıldı. Bizde ise 2012-2015 yılları arasında ki girişim sermayeleri ve melek yatırım ağları ile bu rakam 15.8 milyon dolar da kalmış bulunuyor.

İnsanların ihtiyacını karşılamak için sınırsız bir bir büyüme şansına sahip olduğunu düşündüğüm Fintech, gelecek 10 yılda banka dışı kuruluşlarının finans piyasasını değiştirme noktasını gücünü doğrudan etkileyeceğini öngörüyorum. Günümüzde PwC, Ernst&Young, McKinsey gibi bir çok danışmanlık şirketi aslında aynı sorun üzerinde odaklanıyor.

Bankacılık sistemi Fintech şirketlerinden nasıl etkilenecek? Bu soru ister istemez temel yapısal değişimleri de beraberinde getirmesi yadsınamaz bir gerçek olarak karşımızda çıkıyor. Uzun yıllardır belli başlı alanlarda uzmanlaşmış, yüksek kalitede hizmet ve ürün geliştiren şirketler finansal kuruluşların yaptıkları işlerin büyük bir bölümünü daha ucuza, daha hızlı ve daha etkili biçimde yapabildiklerinden finansal kurumlar bu işleri, bu tarzda çalışan şirketlere paslamaya başlayacaklarını öngörüyorum.

Türkiye’de finansal teknolojiler konusunda eğitim, bilgilendirme, doğru yönlendirme ve işbirliği olanaklarının sunulmasının hem yabancı yatırımcıların ilgisini çekmek hem de ekosistemi geliştirmek adına çok önemli olduğunu düşünüyorum.