Girişimcilik | 4 sene önce

Tüm zamanların en ünlü 12 girişimcisi ve onları bu kadar zengin yapan faktörler

1-Oprah Winfrey

Tüm zamanların en yoksul kız-zengin iş kadını ve hatta fabrikatör dönüşümüne sahip olabilir Oprah Winfrey. Bildiğiniz gibi, Oprah $3 milyarlık değeriyle 21. yüzyılın en zengin siyahi insanı ve tartışmaya açık da olsa, dünyanın kitleler üzerinden en çok etki sahibi olan kadını.

oprah

Oprah’ın zor geçen çocukluğu da göz önünde bulundurulduğunda bu başarısı daha da etkileyici hale geliyor. Ergenlik çağında ev temizleyerek geçinen bir annenin gayri meşru çocuğu olan Oprah, sefalet içerisinde büyümüş; o kadar ki Oprah okulda patates çuvalı giydiği için dalga konusu olmuş. Bunlar yetmezmiş gibi, şovunun özel bir bölümünde izleyicileriyle de paylaştığı gibi, aile bireylerinden cinsel taciz de görmüş.

Oprah’ın ilk büyük işi, lokal siyah radyo istasyonunda yaptığı yayındı. Radyo otoritelerinin beğenisini söylevleri ve tutkusuyla toplayan Oprah, bu şekilde televizyon dünyasına çıkan merdivenleri teker teker tırmandı.

2-Richard Branson

Bir avukatın tek oğlu olarak dünyaya gelen Surrey doğumlu Branson, ondan beklenen yol olan babasının adımlarını takip etmek yerine okulu bırakarak “Radikal ve Reformist düşünceler için bir forum” olarak algıladığı “Student” adlı dergiyi çıkardı.

richard

1970’de Branson tarafından kurulan posta ile perakende plak satış şirketi, aynı zamanda “Virgin” adlı markanın başlangıcını oluşturdu.  Günümüzde Virgin Records, Phil Collins, Genesis, Pet Shop Boys ve Rolling Stones gibi yorumcularla dünyanın en büyük plak şirketlerinden biridir

Branson’ın başarıya giden yolunda tutkulara yatırım yapmanın – Atlantik Okyanusu’nu o yıla kadar sürat motoruyla en hızlı geçen ve yine Atlantik’i hava balonu içinde geçen ilk insandır- ve risk alıp kendi yolunu çizme cesaretinin önemi yadsınamaz.

3-Walt Disney

Walt Disney komşusunun atlarının resmini, kendi aile çiftliğinin çitlerinin ardından çizmekle başladı işe. Yaşı ilerleyince bir gazetede karikatürist olarak çalışmak istediyse de bunu gerçekleştiremedi ve bunun yerine bir sanat stüdyosunda dergi ve gazeteler için reklamlar çizmeye başladı. Zamanla reklamlarla çalışmayı sevdi ve animasyonla ilgilenmeye başladı ve kendi animasyon şirketini kurdu.

Disney’in ilk orijinal karakteri Şanslı Tavşan Oswald resmi olarak Universal Pictures’a aitti. Walt Universal Picture’dan zamanında ödeme yapılmadığı için istifasını ettiğinde, bunun yerine bir alternatif yaratmalıydı; böylece Mickey Mouse doğdu…

Disney animasyon şirketiyle çok başarılıydı, ancak hala tatmin olmamıştı. Dünyanın en iyi ve en büyük eğlence merkezini yapmaya kararlaydı ve bu merkez için söylediği tek şey, “Bunun dünyadaki hiçbir şeye benzememesini istiyorum” idi.

Boyun eğmeyen ruhu ve vizyonuna olan bağlılığıyla, tarihin en büyük eğlence adamlarından biri olan Disney, girişimciler için tartışmasız bir “all-star”.

4-J.K. Rowling

Günümüzde Harry Potter fanları tarafından kutsal bir isim olarak anılan J.K. Rowling’in hayatı her zaman büyülü değildi. İşin aslı, J.K. Rowling cadı ve büyücü grubu onu kurtarmadan önce yolun sonundaydı diyebiliriz. En iyi satanlar listesine altın harflerle giren serisi yayınlanmadan önce Rowling sosyal yardımla geçinmeye çalışan bir bekar anneydi.

JK-rowling

Günümüzde net değerinin $1 milyar olduğu söyleniyor. Goblinlerin söylentilerine göre Rowling, Gringotts Büyücülük Bankası’nın başkanlığını da üstlenmiş vaziyette.

Kimilerinin J.K. Rowling’in Harry Potter Serisi’ni yazdığı ilhamı, ruhunu şeytana satması karşılığında aldığına inandığını biliyor muydunuz? Başarınız dağları delmiş ve insanların diline böyle yerleşmişse, artık bir namınız var demektir…

5-John Paul DeJoria

Bugünlerde Paul Mitchell saç ürünleri ve Patron Tequila için biliniyor olmasına rağmen John Paul DeJoria, hayata besin zincirinin en alt basamağında başladı. Alman ve İtalyan ebeveynlere sahip olan ilk jenerasyon Amerikan DeJoria, büyütülmek üzere Los Angeles’ta bulunan bir yetimhaneye gönderildi ve bu süreç boyunca bir sokak çetesiyle bile zaman geçirdi.

John Paul Mitchell Systems’ı ilk kurduğunda saç ürünlerini kapıdan kapıya dolaşarak satıp, arabasında yaşıyormuş. Bu çabanın boşuna gitmediğini bilmek sizi utlu edecektir –John Paul Mitchell Systems artık yılda $900 milyon gelir elde ediyor.

John Paul DeJoria hayatta her şeyin en iyi haline gelmeden önce kötüleştiğini düşünüyor.

6-Madam CJ Walker

Sarah Breedlove, ya da bildiğimiz adı ile Madam CJ Walker, harika bir kadındı. Kendisi milyoner olan hem kadın, hem siyahi Amerikan ilk insandır.

1867’de doğan Walker’ın ebeveynleri ve kardeşlerinin tamamı Louisiana’da köleydiler. Ailesinde doğar doğmaz özgür olarak nitelendiren sadece kendisidir – şanslı zamanlamanın örneği…

Madam CJ Walker güzellik markasını özellikle siyahı kadınlar için tasarladı. Talebe hitap edilmeyen bir pazar gördü ve buna, başkalarının çözmeye niyeti olmadığı bir zaman diliminde çözüm buldu.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu yolun her adımında başarıyı tırnaklarıyla kazımak zorunda kaldı. Akıllı, stratejik ve girişimci bir kadın olan Walker, girişimci ruhun beden bulmuş halidir.

7-Steve Jobs

Tüm zamanların en önemli girişimcileri listesini yaparken Steve Jobs’tan bahsetmezsek olmaz. Jobs üniversiteyi ailesinin yaşadığı finansal zorluklardan dolayı bıraktı. Hayata tutunabilmek için gayri resmi bir şekilde dersler almaya, lokal Hare Krishna manastırından ücretsiz yemeklerle karnını doyurmaya ve Coca Cola şişelerini karşılığında bozuk para almak için toplamaya devam etti. Jobs, Mac’in benzersiz fontları ve dizaynı için bu süreçte aldığı kaligrafi derslerine teşekkür ettiğini her fırsatta belirtiyordu.

steve-jobs

Jobs çocukluk arkadaşı ve elektronik uzmanı Steve Wozniak ile Apple Computer Company’i kurarak inanılmaz bir kariyere adım attı. “Dijital Devrimin Büyükbabası” olarak nitelendirilen Jobs, müşteri elektroniği endüstrisini geri dönülemez bir şekilde değiştirdi. Öldüğü zaman net değeri $8.3 milyarın üzerindeydi, ve bu etkisi önümüzdeki dijital jenerasyonlar tarafından hissedilmeye devam edecek.

8-Andrew Carnegie

Carnegie’nin büyürken çok zor bir hayatı oldu. Çocukluğunu fabrikalarda çalışarak ve gecelerini de asla geçmeyen açlığından kaçmak için uyuyarak geçirdi.

Carnegie sonunda kendine, işlerinden birkaçını kurmadan önce, Pennsylvania Railroad Company’de kapıcı olarak yer buldu. Bu işlerinden ne başarılısı Carnegie Steel Mill’dir. Her ne kadar tüm zamanların en zengin Amerikalılarından biri olsa da, kendisi aynı zamanda cömertliği için de dikkate alınmalı.

“Zengin ölen bir adam, bir yüz karası olarak ölür” inancından yola çıkarak, Carnegie mal varlığının %90’ını çeşitli hayır kurumlarına dağıtmıştır. Kendisi tüm zamanların en büyük kütüphane ve eğitim kurumu destekçilerinden biridir.

Evlerinden çok kütüphanede yatıp kalkan biz ineklere bir ev verdiğin için teşekkürler Carnegie!

9-Benjamin Franklin

Sadece bir girişimci bizim Benjamin’in her daim yaptığı deneylerin üzerine harcadığı kadar kaynak ve zaman harcardı. Franklin paratonerin ve bifokal camların yaratıcısı olarak biliniyor.

Ondan önce gelen ve sonra gelecek olan birçok ünlü girişimci gibi, Franklin de birden çok işe kalkışıyordu. Bilim adamı, matbaacı, politikacı, mucit, yazar, diplomat ve becerikli bir iş adamı, sıfatlarından sadece birkaçıydı.

10-John D. Rockefeller

Her ne kadar bu Gilded Age adamlarını fazla zengin oldukları için kötülesek de, servetlerini hayırlı işler kullanmadıklarını iddia edemeyiz.

Dünyanın en zengin bireylerinden biri olan Rockefeller, bir seyyar satıcının oğlu olarak doğmuştur. Küçüklüğünden beri şeker satarak ve komşularının garip işlerini yaparak girişimcilik özellikleri gösteren Rockefeller, kısa süre içerisinde şirketi Standard Oil Company’i kurmuştur. Doğalgaz işinin eşi benzeri yoktur, ve Rockefeller’ı da bugünki servetine kavuşturan da ta kendisidir…

Rockefeller rakiplerini piyasadan kaldırmak için tekin olmayan iş stratejileri kullanmakla suçlansa da, bütün hayatı boyunca hayır kurumlarına $500 milyon vermiştir (her ne kadar Carnegie’den özenmiş olsa da…)

11-Hans Christian Andersen

Hans Christian Anderson’ın sert azmi ve “adam olan kendini kendi yaratır” anlayışı, onu ünlü girişimciler listesine altın harflerle yazıyor.

Anderson yoksul bir ailede büyümesine rağmen bu onun vizyonunu küçültmedi. Bir falcının ona erken yaşlarda acı çekecek olmasına rağmen ileride ünlü olacağını söylemesiyle beraber, 14 yaşındayken tek başına Kopenhag’a gitmiştir.

Bu fal sonunda doğru çıktı; Anderson önce aktörlük ve şarkıcılığı deneyip başarısız olmasına rağmen, Royal Danish Theater’ın yönetmeni Anderson’da özel bir şey görerek onu kanatlarının altına alıp, eğitimini karşılamıştır. Anderson, okulda hem müdürü hem de sınıf arkadaşları tarafından hem fiziksel hem de psikolojik anlamda çok fazla hırpalanıp bugünleri hayatının en karanlık yıllarından birkaçı olarak nitelemektedir.

Okulu bitirdikten sonra Anderson yazdıklarını yayınlamaya başladı. Anderson’un peri masalları bir anda çok popüler hale geldi ve sonunda falcının söyledikleri gerçekleşerek onu ünlü biri haline getirdi. Ancak bu ailesinden gördüğü yoksulluğu unuttuğu anlamına gelmedi; Küçük Kibritçi Kız’ı, annesinin daha küçük bir kızken nasıl sokaklarda dilenmek zorunda olduğundan esinlenerek yazmıştır.

Günümüzde, Hans Christian Anderson hala seviliyor ve çoğu Disney animasyon klasiklerine ilham kaynağı olmuş, anlamlı peri masallarıyla tanınıyor.

12-Bill Gates

Bill Gates çağımızın en ünlü girişimcilerinden biri. Dünyanın en zengin adamı Gates’in net değeri $79 milyarın üzerinde tahmin ediliyor. Geçtiğimiz 21 yılın 16’sında “Dünyanın En Zengin İnsanı” ünvanını elinde tutmuştur.

bill-gates

Dünyanın en büyük PC yazılım şirketi Microsoft’un eş kurucusu Gates, bilgisayar devrimini şekillendiren bireylerden bir tanesidir.

Gates bilgisayar programlamasına çok genç yaşta ilgi göstermiştir ve boş zamanının tamamını okulundaki teletip termal bilgisayarda programlar yaratarak geçiriyordu. Gates bunun ardından Microsoft’u ve Windows operatör sistemini kurdu.

Bill Gates de, diğer çoğu ünlü girişimci gibi, katkıda bulunduğu hayır işleri ve bilimsel gelişmeler için bilinir. 2000’de, yoksulluğu azaltma, sağlık hizmetlerini iyileştirme, eğitim şartlarını düzeltme ve dünya üzerinde her noktaya teknoloji sağlamak üzerine yoğunlaşan, Bill and Melinda Gates Foundation’ı kurdu. Gates, tek başına, bu organizasyona $28 milyardan daha fazla bağış yaptı.

Bu girişimcilerden nasıl ilham alınmaz ki?

Kaynak: inc.com