Genel # Girişimcilik | 4 sene önce

Her çağın girişimcilerini etkileyen 4 efsanevi girişimci

Listemizdeki 4 girişimciyi başarı ve ileride olmak istediğimiz kişi ile eş anlamlı tutmamızın birçok nedeni var. Başarı yolunda attıkları her adımı saymak sayfalar hatta kitaplar alacakken her birinin ortak bir noktasını söyleyebiliriz; bu başarı için çok ve akılcı bir şekilde çalıştılar.

İşte günlerinin şartlarına bakmadan zamansız başarıyı yakalayan 4 girişimcimiz:

1-Matthew Boulton

boulton1

Yaş: 80 (ö. 17 Ağutos 1809)

Doğum yeri: Birmingham, West Midlands, Birleşmiş Krallık

Sektör: İmalat

Etkisi: İmalat sektöründeki süreçlerin büyük bir kısmına öncülük etti.

Net değeri: Bilinmiyor

Web sitesi: matthewboulton2009.org

Matthew Boulton oyuncak üreticiliği ile geçinen ve mali durumları iyi olan bir ailenin çocuğuydu. Eğitim hayatından sonra babasının işine geçip o dönemin tekstil sektörü öncülerinden Mercer’in kızıyla evlendi ve akabinde 1757’de babasının işini eline aldı. Babasının ölümünün ardından değerli metallere ilgisi başladı ve oyuncak yapımcılığını geride bıraktı. Yeni ilgisiyle İngiltere’nin tamamını gezerek ürünlerinin satışını yaptı. Prince Edward’a hediye ettiği kılıcının İngiltere’nin gelecek kralı Prens George tarafından ilgi görmesiyle de metal denilince akla gelen ilk isim olmaya başladı.

1761’te biriktirdiklerinin büyük bir kısmını harcayarak Staffordshire’da bulunan Soho House’u satın aldı ve şirketini büyüttü. Kısa bir zamanda mükemmelliyetçi karakteri ve imalattaki teknolojik ileri görüşlülüğüyle nam saldı ve Soho House üst düzey nüfusun uğrak noktalarından biri oldu. Bu başarısının ardından bilim ve astronomiye merak salan Boulton bu ilgisiyle de bilinmeye başladı. 1809’daki ölümünden kısa bir süre önce Stafforshire Şerifi olarak adlandırılan Boulton hayatını kaybettiğinde İngiltere’nin en zengin ve öncü imalat girişimcilerinden biriydi.

2-Andrew Carnegie

carnegıe2

Yaş: 83 (ö. 11 Ağustos 1919)

Doğum yeri: Dunfermline, Fife, İskoçya, Birleşmiş Krallık

Sektörü: Çelik

Etkisi: İmalat sektöründeki süreçlerin büyük bir kısmına öncülük etti.

Net değeri: 298.3 milyar pound

Web sitesi: carnegiescience.edu

Andrew Carnegie İskoçya’nın alt kesim bir ailesinin çocuklarından biri olarak küçük bir kulübede hayatını sürdüyordu. Açlık sınırına dayanan ailesini babası William Pensilvanya’ya götürme kararı aldığında orada yaşadıkları bölge her ne kadar İskoçya’daki şartlarından daha iyi olmasa da etraflarındaki insanların durumu daha iyiydi. Andrew’un ilk işi her gün 12 saat boyunca makara sarmasını gerektiriyordu. İkinci işinde haftalık 2.50 dolar için telgraf getir götürlerini yaptı. Bu işi ona lokal tiyatroya giriş izni sağladı. 18 yaşına geldiğinde bu işinde ilerleyerek haftada 4 dolar kazanmaya ve adını duyurmaya başladı. Kısa sürede biriktirdiği parasını bir iletişim şirketi olan Adam Express Company’e yatırarak bir yatırımcı oldu.

Carnegie bunun ardından biriktirdiklerini bir arkadaşının araba işine harcadı ve akabinde ray endüstrisine girdi. İç savaş boyunca yaptığı yatırımlarla adeta bir hazineye sahip oldu. Savaştan sonra ise Dunfermline’da adını hepimizin bildiği Carnegie kütüphanesini yaptırdı ve buna ithafen hayat deneyimlerini kitaplara dökmeye başladı. Yazı tarzı ve zekası Carnegie’nin gelmiş geçmiş en iyi yazar ve gazetecilerden biri olarak anılmasına neden oldu. 1898’de namı ve mal değeri herkesçe bilinen Carnegie, İspanya devletine Filipinler’i satın almak ve bağımsız kılmak üzere 20 milyon dolar sundu. 1919’da ölümünde yatırımları, doğal kaynakları, yazıları ve tabii ki girişimciliğiyle tanınıyordu. Bütün bu doğru yatırımlarıyla zengin bir adam olarak, net değeri günümüz meblağsında 300 milyar dolarak olarak vefat etti.

3-Henry Ford

ford3

Yaş: 83 (ö. 7 Nisan 1947)

Doğum yeri: Greenfield Township, Dearborn, Michigan, Amerika Birleşik Devletleri

Sektör: Otomobil

Etkisi: Taşıma sektörünün öncülerinden

Net değeri: 1.1 milyar dolar

Web sitesi: thehenryford.org

Henry Ford herkesin karşılayabileceği otomobilleri gerçekliğe dönüştüren adamdır. İngiltere ve İrlanda’dan gelen bir çiftçi ailesine doğan Ford ergenlik yıllarında babasının ona verdiği bir kronometreyi aynı şekilde birleştirip birleştiremeyeceğini görmek adına parçalar haline getirdi, ve bunu başardı. Bunu zamanla diğer kronometrelerde yapmaya, ve bunun yanı sıra onları tamir etmeye de başladı. Disleksiden muzdarip olan Ford bu durumunun onu etkilemesine hiçbir zaman izin vermedi.

James F. Flower & Bros ve Detroit Dry Dock Company ile yaptığı stajların ardından 1891’de Ford’un otomobil yorumlamasını beğenen ve fikrini gerçekleştirmesi ve iki araba inşa etmesi için ona atölyelerini sunan Thomas Edison’la tanıştı. Ford buradaki çalışmalarının ardından işini büyütmek ve istediği gibi arabalarını yaratmak için William H. Murphy’nin de desteğiyle Detroit Automobile Company’i kurdu. Bu şirket kısa süreliydi çünkü burada üretilen otomobiller Ford’un ön gördüğü kaliteye ulaşmıyor, fiyatı da aşıyordu. Bundan yılgınlık hissetmeyen Ford Cadillac Automobile Company’i kurdu ve ortaklarının da yatırımlarıyla başarıya ulaşan şirketinin adını Ford Motor Company olarak değiştirdi. Ford Grubu’nun güncel satış rakamı 190 milyar dolar.

4-Thomas Alva Edison

edison4

Yaş: 84

Doğum yeri: Milan, Ohio, Amerika Birleşik Devletleri

Sektör: Bilim

Etkisi: Keşifleri dünyayı değiştirdi

Net değeri: 12 milyar dolar

Web sitesi: thomasedison.com

Thomas Edison’un bu listede bulunma nedenlerinin başında binlerce başarısızlığın ardından motivasyonu ve azmiyle dilediğini başarması geliyor. Hem maddi hem manevi anlamda fakirlik çeken Edison’un bir kulağı sağırdı. Bunun yanı sıra onu neredeyse öldüren hastalıkları atlatan Edison bir telgraf operatörü olarak iş dünyasına adım attı.

Edison burada binlerce icada ve patente imza attı. Ancak ilk başarısı eline kalay folyo fonografı icat ettiğinde geçti. Telgraf operatörü olarak çalıştığı yıllar boyunca hep daha etkili bir şekilde telgraf çekmeyi hayal eden Edison bu icadı makineden çıkan seslerin hızla çalındığında bir tür dil oluşturduğunu fark edince üretti. Bu fikirden yola çıkarak sesi kaydetmeyi de icat eden Edison’un hikayesinin devamını az çok biliyorsunuz. Bizim söyleyebileceğimiz tek şey, Edison’un başarı ile motive olan, başarıdan önce çok kez başarısızlıkla karşılaşmış, sabırlı ve tutkulu bir adam olduğudur. Edison’un ismiyle beraber bir takım icatlarıyla günümüzde etkisini sürdürmeye devam ediyor.

 

Kaynak: incomediary.com