Fintech # Genel | 4 sene önce

Gözümüz Yollarda Kaldı!

 

 

 

shutterstock_396712390

Teknolojik gelişmeler hepimizin hayatını türlü yönlerden etkiliyor.Dünyamız her zamankinden daha küçük ama hiç olmadığı kadar da hızlı. Durum böyleyken en köklü sektörlerden finans sektörünün bu çemberin dışında kalmasını zaten bekleyemezdik. Geçtiğimiz dönem içinde hem Türkiye’de hem de dünyada internet kullanıcılarının para-internet algısı net olarak oluştu. İnternet üzerinden para transferi gerçekleştirmek günlük rutinimiz haline geldi. Artık gerçekten de yeni ödeme sistemleri,sanal para birimleri gibi yeniliklere olan ihtiyacımız çok bariz. Yıllarca sulanan ağacın artık meyve verme vakti geldi. Mevcut sistemle gelebileceğimiz noktayı geçeli çok oluyor çünkü.

Accenture istatistiklerine göre Fintech’e yapılan yatırımlar 2008’de 930 milyon dolar seviyesindeyken 2015 başında 12 milyar dolar seviyesine ulaştı. Dünyadaki bu genel trendin 2016 sonunda çok daha büyük rakamlara çıkacağı aşikar. Ülkeler de Fintech’i stratejik bir üstünlük aracı olarak kullanıyor.Amerika-İngiltere arası adeta bir Fintech savaşı yaşanıyor.Devletler genellikle döviz kurlarının çarpıcı etkilerinden kurtulmak ya da bu etkileri minimize etmek için Fintech konseptini kullanıyorlar. Örneğin İran’ın ambargo sırasında yoğun miktarda bitcoin kullanarak ticaret yaptığı iddia edilmişti.Büyük şirketler kendilerine has ödeme sistemlerini duyuruyor. Özellikle bankalar hem daha çevik hem daha verimli hareket etmek amacıyla Fintech konseptine fon ayırıyorlar. Bu fonların amacı bazen küçük Fintech start-uplarını satın almak bazen de bu alanda nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi oluyor.

İrili ufaklı bir çok fırsatın bulunduğu bu sektörde aklınıza gelecek inovatif bir fikir ve tabi beraberinde getireceğiniz uygulama sizi veya şirketinizi oldukça kazançlı çıkarabilir. Kim bilir belki de ülkemizden çıkacak olan ilk unicornumuz bir fintech şirketi olur.

Fintech’in bütün insanlığa faydalı çözümler üretmesi dileğiyle..