Girişimcilik | 5 sene önce

Girişimcilerde bulunması gereken olmazsa olmaz 5 özellik

Entrepreneur.com´da yayımlanan bir makale, farklı sektörlerden girişimlerde bulunup başarıyı yakalayan onlarca girişimci olduğunu belirtiyor. Gerek etkin oldukları mecralar, gerek ortaya çıkış hikayeleri birbirinden farklı olsa da, Stephen Key, başarılı girişimcileri bir araya getiren ortak özellikler olduğunu düşünüyor.

Asla sallanmayan bir tutku.
“Sevdiğin işi yap”, “Tutkunu bul” gibi sözler artık klişeleşti. Ancak klişe ya da değil, bunları gerçekleştirmesi söylemesi kolay, yapması zor bir durum. Bir girişimci olmak başka herhangi bir işi yapanlardan çok daha fazla bağlılık ve azim gerektiriyor. Eğer ürününüz ya da servisiniz hakkında kararsızlık ve heyecansızlık yaşıyorsanız, bu ilerideki iniş çıkışlarınızda kolay yıkılmanıza neden olabiliyor. Eğer kendinize başka insanlarla paylaşmak istediğiniz kadar çok sevdiğiniz bir uğraş bulursanız, bu sevgi ve heyecan sizin enerjiniz ve devam etmenizi sağlayan nedeniniz olabilir.

Açık görüşlülük
Pazardaki en başarılı girişimciler, başkalarından ne kadar çok şey öğrenebileceklerini hiçbir zaman unutmazlar, nasihat alırlar ve eğilip bükülmekten korkmazlar. Etraflarında olup biten en etkili yöntemleri bir sünger gibi çekerler. Başarısızlık korkusu, girişimcilerin yolun başında seçtiği vizyona sıkıca tutunmalarına neden olabilir ancak bu katılık girişimcilere uzun vadede iyi gelmeyebilir.

İşin ustası olmayı arzulamak
Girişimciler zorlukları sevmelerine rağmen, bir sektörde uzun süre kalmanın sunacağı fırsatların farkındalar. Uzun yıllar aynı sektörde bulunmanın avantajı, önceden atılan adımları görerek sektörün nasıl ilerleyebileceğine ve ilerlemesi gerektiğine dair fikirler vermesidir. Bu süreç gerçekleşirken, siz de sizi gelecekte karşılaşabileceğiniz zorluklara karşı destekleyecek ve paha biçilemez değerdeki ilişki ağınızı oluşturmuş olursunuz.

İleri görüşlü bir yaklaşım
Başarılı girişimciler her zaman işin ilerisini düşünür. Kendi yollarından çıksalar da bunu bir sorun olarak görmezler, çünkü akıllarında mutlaka başka bir yol vardır. Hedefe odaklanan girişimciler, takıldıklarında da o çukurdan çıkmayı bilir. Bu nedenle hedeflerine giden yollar gelişse de, hedefleri açık olmadığı sürece karışık yollarda kaybolabileceğini de bilir.

İşlek bir fikir akışı
Sonuçları çok başarılı olan tek bir projeye sahip olmak harikadır. Ancak girişimciler tek bir başarılı işin üzerine çöreklenip orada kalmamanın önemini bilirler. Bunu yapmak yerine, her daim kendilerine “Şimdi sırada ne var?” diye sorarlar. Başarılı bir girişimci olmanın seçim değil, bir hayat tarzı olduğunu bilirler.