Girişimcilik | 5 sene önce

Girişimciler için başarıya giden yolda 6 taktik

Günümüzde çoğu birey bir girişimci olup kendi kurallarıyla yöneteceği bir şirketin hayaliyle yaşıyor. Cesaretli olup işlerinden hayalleri uğruna ayrılanların sayısı her geçen gün artıyor. Eğer başarısızlık gözünüzü korkutmuyorsa, her başarı figürünün zamanında hatalar yaparak bulundukları noktaya geldiğini kabullendiyseniz girişimcilik yolundaki ilk adımı atmışsınız demektir.

Bu süreç talepkar ve stresli olabilir ve hatalar kaçınılmazdır. Bu yüzden başarıya ulaşmak için yoğunluğu zamanla artan ve dikkatle hazırlanmış bir planınız olması gerekir.

Bu planı oluşturmanızda size yardımcı olabilecek 6 taktiği şöyle sıralayabiliriz;

Pozitif yaklaşım başarıyı arttırır

Başarıyı yakalamak için girişimcilerde olmazsa olmaz olanlar nelerdir? Beceri, bilgi, yetenek. Ancak rakipleriniz de bu özelliklere sahip. Bunca rekabetin içinde başarıyı yakalayanın siz olması zihinsel farklılıklarda belli olur. Aklınızdan geçen davranışlarınıza da yansır. Bu halin bir maliyeti yok. Ancak çoğu girişimci için pozitif bir yaklaşımı korumak ve şirketin devamlılığını sağlamak için konsantre olunması gereken faktörler üzerine yoğunlaşmak kolay olmuyor.

Taktik: Başarı bir hedeflenmedir. Emeği başarıya çevirmek kendine güvenen ve pozitif bir ruh haliyle kolaydır.

Kestirme yol diye bir şey yok

taktik2

Ne yazık ki başarının bir tarifi yok. Her birimiz, sırf para formunda olmamakla beraber, bunun karşılığını veriyoruz. Yol yavaş ve engebeli olabilir ve istediğiniz noktaya bir günde gelmeyeceksinizdir ancak büyüme yavaş da olsa daimi olacaktır. Kestirme yollar sizin bulunduğunuz noktadan geçmiş insanların deneyimleri üzerinden size sunulan yollardır ki bu durum iş devamlılığınız için sağlıklı değildir.

Taktik: Kazmaya devam etmelisiniz. Kestirme diye bir şey yoktur.

Pazarınızı tanımlayın

Bir işte başarılı olmak için gerekenlerini netleştirip gerçekleştirmelisiniz. Ekonomideki herkes kalabalık bir pazarda işlerini yapmaya çalışıyor. İşinizi başlatırken elinizde pazarda zaten çoktan bulunmayan ve sizi farklı kılacak bir ürüne ihtiyacınız var. Bu kalabalık pazardaki başarınız elinizdeki ürünün eşsiz ve diğerlerinden daha iyi olduğunu kanıtlamanızla aynı orandadır.

Taktik: Kendinize bir ürün profili yaratın ve onu gerçekleştirmek adına elinizden geleni ardınıza koymayın.

Çok değil akıllıca çalışın

taktik4

Bir işi halletmek için saatlerce çalışmanın modası artık geçti. Teknolojinin varlığı artık zaman alan işleri hızlı ve etkili bir şekilde bitirmemizi sağlıyor. Bir girişimci olarak her şeyi kendiniz yapmaya çalışmamalısınız. Azimli olmak iyidir ancak sınırlarınızı bilmek de akıllıcadır. Başarılı olmak için kendinizi harcamanız gerekmiyor.

Taktik: Başarı gibi başarısızlık da çok çalışmanın sonuçlarından biridir. Çok ve akıllıca çalışmak arasındaki farkı görebilin.

İşinizi sürdürmek için motivasyonunuzu koruyun

Motivasyon yola devam etmek için gereken en önemli yapı taşlarından biri. Ki bu da bizi “Girişimciler nasıl motivasyonlarını korurlar?” sorusuna getiriyor. Çiçeği burnunda işinizin çiçeği solup günlük rutin işler arasında kendinizi boğulur gibi hissetmeye başladığınızda motivasyonunuzu yitirmeniz gayet normal. Motivasyonlu olmak azim gerektirir ve bu azim de başarıya ulaşanlar ile ulaşamayanlar arasındaki o kalın çizginin büyük bir kısmını oluşturur.

Taktik: Engebeleri zarar almadan atlatmak için motivasyonunuzu korumalısınız.

Sosyal ağınızdaki bağlantılarınızı kullanın

taktik6

Networking sosyal medya platformlarından çok daha büyük bir sosyal ağ olup startup şirketlerin sürdürülebilirliğini sağlayan önemli faktörlerden biridir. Buradaki amacınız olabildiğince fazla kartvizit almaktan ziyade rekabette öne çıkmanızı sağlayacak kaliteli bağlantılar kurmak. Bu süreç bir fikirler başlar ve networking ile havalanır.

Taktik: Ürün ya da servislerinizin türü fark etmeksizin başarıya ulaşmak bağlantılarınız olunca çok daha kolaydır.

Kaynak: addicted2success.com