Fintech # Genel | 5 sene önce

“Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu, geleceği yaratmaktır”

shutterstock_403289629

 

Belki Finansal Teknolojiler kavramı hayatımıza çok uzak olmayan bir geçmişte girdi; ancak Finansal Teknoloji girişimleri hayatımızı değiştirmeye çok uzun süre önce başladı.

Kredi kartının olmadığı, muhasebelerin defterlerde teker teker yazarak tutulduğu, otobüslere kağıt biletlere binildiği ve para göndermek için bankada sıra beklediğimiz günleri düşünün. Ne kadar da uzak değil mi? Ben bile bazılarını hatırlamıyorum açıkçası.

Oysa bugün neredeyse hiç nakit kullanmadığımız, muhasebe için sadece bakkalların defter kullandığı, otobüslere elektronik kartlarımızla bindiğimiz (hatta bu kartlarımızla tuvalete girebiliyoruz  ) ve telefonlarımızdan para gönderebildiğimiz günlerde yaşıyoruz.

Ortak paydaları hayatımızı kolaylaştırmak olan bu Finansal Teknolojiler, kuşkusuz bunu yapmaya hız kesmeden devam edecekler.

Peki önümüzdeki 10 senede Finansal Teknolojiler hayatımızı nasıl değiştirecek?

Nakit para kullanımının günbegün azalacağı, hatta belki bitecek olması artık herkesin farkında olduğu bir değişim olacak.  Nakit kullanımının olası son buluşu, somut bankalara olan ihtiyacımızı belki de yok edecek ve günümüzde tek örneği olan ATOM gibi sanal bankalara artık sanal demeye gerek dahi duymayacağız.

Bunun yanısıra Bitcoin’in hala kullanılıp kullanılmayacağı tartışılsa bile, Bitcoin’in temelindeki Blockchain sisteminin hayatımıza çok daha fazla entegre olacağını düşünüyorum. Bunun nedeni gittikçe sanallaşan dünyamızda efektif bir işlem takibine her gün daha da çok ihtiyaç duymamız ve bunu yapabilen daha güvenli bir teknolojinin olmaması.

Hisse alım satımında aracı ücretinden kurtulduğumuz günleri RobinHood sayesinde yaşayabiliyoruz. Ancak bunun yanında bireyler arası borç ve kredi alımının önünü açacak gelişmeleri görmeye de oldukça yakın olduğumuzu düşünüyorum.

Bu değişimleri yaşasak bile, bir yerden sonra Finansal Teknolojilerin miyadını dolduracağını düşünenler olacaktır. 1899 yılında Amerikan Patent Dairesi Başkanı Charles Duell’in Dünya’da icat edilebilecek herşeyin icat edildiğini iddia etmesi bugün bize nasıl gülünç geliyorsa, günün birinde de Finansal Teknolojiler için bunu düşünenlerin aynı kaderi paylaşacağını düşünüyorum.

“Geleceği tahmin etmenin en iyi yolu, geleceği yaratmaktır” demiş ünlü yazar Peter F. Drucker. Umarım biz de Finansal Teknolojilerdeki geleceğimizi kendimiz yaratabilme şansına sahip oluruz.