Fintech # Genel | 5 sene önce

Fintech ≠ Ödeme Sistemleri

shutterstock_383530723gg

Rahatça söylenebilir ki, son dönemlerde dijitale en iyi ayak uyduran sektörlerin başında Finans ve Bankacılık geliyor. Rakamlara baktığımız zaman artık geleneksel bankacılık işlemlerinin %92 gibi büyük bir oranı mobil ya da internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Gayrimenkul sektörü ile neredeyse aynı geçmiş organizasyona sahip olsa bile, emlak bu endekste %42’lik bir dijitalleşme ile geride kalmış durumda. Hiç şüphesiz ki, finans sektöründeki yüksek kar marjları ve kriz sonrası güçlü görünme eğilimi bu dijitalleşmenin ana nedenleri olsa da büyük oyuncuların döneme ayak uydurma ve müşteriye en iyi deneyimi sunma yarışları takdir gerektiren bir meziyet. Sektörün başını çeken bankalar o kadar hızlı harekete geçip sonuç aldılar ki, dinamikliği ile övünen finans girişimcileri pazara girerken iki kere düşünmek zorunda kaldı.

Bankalar ve büyük oyuncular bu hızlı gelişme içinde bir faktörü yeni yeni hatırlamaya başladı; Ekosistem oluşmaz ise bu hız bir işe yaramaz. Bu aydınlanma sonrası bu sefer aynı büyük oyuncular partnerleri ile birlikte ekosistem oluşturma çabası içine girdiler. Girişimcileri de sektöre davet edip beraber kapılar açmaya çalışıyorlar. Şanslı bizler bu çalışmaların başından beri sektörün ileri gelenlerinin oluşturmaya çalıştıkların ekosistemin başında geldik. Fırsat geliyor, ekosistemin mevcut mimarları hala bir konuyu atlıyor; finansal teknoloji, dijital bankacılık ve ödeme sisteminden ibaret değil!

Hak vermek lazım, olması gerektiği kadar agresif bir şekilde büyüme hızının arttırılması için her oyuncu elinden geleni yapıyor ama bu oyuncuların büyük bir çoğunluğu ‘Bankacı’ kravatını bir kere boynuna geçirmiş profesyoneller. Doğal olarak verilen eğitim ya da gösterilen yolların sonu çoğu zaman dijital bankacılığın nişleştirilmesi ya da müşteri deneyiminin arttırılmasına yönelik oluyor. Fintech, kullanıcının para ile yaptığı her işlemi dijitalleşmesi üzerine bir konudur. Türkiye’de ise banka ile bağdaşan işlemlerin internet ortamında yürütülmesiyle kısıtlı kalmış durumda. Para ile banka arasındaki ilişki göz ardı edilemez olsa bile Fintech projelerine sağlık, tarım, endüstri gibi geleneksel sektörlerinde ihtiyacı var. Sizde  ‘Finansal Teknolojiler pazarı doldu’ diye bakmak yerine hayal gücüne yetki verip iyi bir girişimci olursanız, büyük fırsatları görebilirsiniz. Para ile oynayan eller ekosistem yaratmaya çalışırken ödeme sisteminden uzaklaşıp ilgilerini çekin derim. ‘Neden ödeme sistemi yapmadık?’ pişmanlığını yaşayacak olursanız, beni bulun size verecek cevaplarım olacaktır.