Fintech # Genel | 5 sene önce

Daha iyi, Daha hızlı ve Daha kolay

 

shutterstock_294833330gg

 

Finans dünyası ile teknoloji dünyasının birbiri ile çok yakın bir bağlantısı olduğu göz ardı edilemeyecek kadar aşikar. Hem finans dünyası hem de teknoloji dünyası oldukça dinamik bir yapıya sahip. Bu iki canlı dinamiğin bir araya gelmesi de finansal teknoloji olarak nitelendirilen  Fintech ‘in yani  “Financial Technology”nin kısaltması. Fintech en genel tanımıyla; finansal hizmetlerin daha iyi, daha hızlı ve daha kolay verilmesi amacıyla finans ve teknolojinin bir araya gelmesi.

Bilindiği üzere internet kullanımının ve mobil araçların yaygınlığının artmasıyla da birlikte finansal servislere erişim kolaylaşıyor. Bu da bankacılık, ödeme sistemleri ve sermaye piyasası işlemleri açısında internet tabanlı uygulamalar ile hem küresel hem de Türkiye ekosistemi için fırsat niteliği taşıyor

Küresel  FinTech Ekosistemi Verileri’ne bakacak olursak

  • Accentura’a göre küresel fintech yatırımları 2013 ila 2014 yılları arasında 4 milyar dolardan 12 milyar dolara çıkarak rekor bir yükseliş gösterdi.
  • Google son 5 yılda 37 farklı FinTech yatırımı yaptı.
  • Aralık 2015’te 81 FinTech firması 1 milyar dolar yatırım aldı.

46 milyon internet kullanıcısının olduğu genç nüfusa sahip bir ülke olan Türkiye ise Fintech firmaları açısından oldukça cazip bir pazar konumunda  görünüyor. Türkiye Finansal Teknolojiler Girişimcilik Ekosistemi  Verileri’ne baktığımızda  ; Türkiye’deki  finansal teknoloji şirketlerinin işlem hacminin yıllık %19 büyüdüğünü görmekteyiz.

  • 2016’da pazarın toplam değerinin 19.6 milyar usd ulaşması beklenmekte.
  • B2C tarafında Pazar 10 milyon usd civarında
  • B2B tarafında Fintech firmalarının üzerinden geçen hacim 1 milyar usd seviyesinde
  • 2012-2016 arası Türkiye’den FinTech girişimlerine yaklaşık 15.8 milyon usd yatırım yapıldı.
  • Türkiye’de FinTechgirişim sayısı şimdiden 200’ün üzerine çıktı. İngiltere’de ise girişim sayısı 4 bin üzerinde.
  • Son 5 yılda Türkiye’deki FinTech yatırım miktarı 1 milyon dolardan 9.6 milyon dolara çıktı. Bu da yaklaşık 8 kat bir büyümenin olduğunu gözler önüne seriyor.

(kaynak: Veri Analiz Şirketi Statista)

Verilerden çıkardığımız sonuçlara göre Finansal Teknojiler önümüzdeki  10 yılda Türkiye de dahil olmak üzere  dünyayı devrim niteliğinde etkileyecek görünüyor.

Gelişen ve değişen piyasalara dikkat çekip bir dizi yeni nesil konferanslar düzenleyen Sipahiler Event’in Girişimcilik’ten sonra Fintech’i konu başlığı yapması  ve ‘FİNANSA YATIRIM MANTIKLI, TEKNOLOJİYE YATIRIM  AKILLICA, FİNTECH’E YATIRIM DAHİCE’  mottosu ile çıkışı da finansal teknolojilerin geleceğini vurgulamakta. Özellikle de ihtiyaçları fırsata çeviren girişimciler için ışıklı bir yol niteliğinde..