Girişimcilik | 4 sene önce

Benim Adım Jean

Merhaba,

Benim adım Jean. Köklerimin dayandığı kumaş ailesi ise Denim… Beni her iki ismimle de tanıyor olabilirsiniz. Size, bu konferansta ne işim olduğunu anlatmak istiyorum. İstanbul TALKS, “Aklı ve ruhu bugünde değil, geleceğin dünyasında olanları bir araya getiren, iş dünyasını farklı bakış açılarıyla tanıştıracak bir düşünce platformu. Sıkıcı değil, aynı değil; konuşmacılarından, sunduğu hizmetlere, mekan tasarımına kadar yeni fikirleri ateşlemek için hazırlanıyor.” Peki ben, Jean olarak, bu konferansta ne yapıyorum? Normalde böyle bir konferans zincirinin dresscode’unda bile olmamam gerekirdi, değil mi? Ancak yapılan işin “başka” bir şey olduğunu buradan anlayabilirsiniz! Girişimci ruhuyla ve dünyaya bakış açısıyla bambaşka olan, sadece kendi hayatlarında değil, başkalarının hayatında da fark yaratan insanları düşünün: Mark Zuckerberg, Steve Jobs, Richard Branson… Facebook, Apple, Virgin gibi süper markaların yaratıcıları. Ortak noktaları ne? Vizyon, yaratıcı zeka, kendileri gibi olmak ve ben! Hepsi Jean giyiyor.

Richard Branson Onaylı

Richard Branson, İstanbul TALKS için İstanbul’a geliyor…   

1970’te liseden ayrılıp kendi işini kurma cesaretini gösteren, daha önce İngiltere’de hiç denenmemiş bir sistemi geliştirerek posta ile plak satışına başlayan Branson, Virgin adını verdiği dev markasıyla ve çılgın/cesur/tutkulu kişiliğiyle dünyanın konuştuğu bir isim. Virgin plak şirketinin ardından Virgin Atlantic ile havayolu işine girdi. Artık finans sektöründen içeceğe, televizyondan cep telefonuna kadar çok farklı alanda faaliyet gösteriyor. Virgin Group adı altında 300 şirket bulunuyor. Sürekli seyahat eden, aklına esince uzaya bile giden (!) bu adamın hayatının her anına tanıklık ettim. Zaten sanırım bu sebeple 65 yaşına girdiği zaman hazırlanan “Richard Branson hakkında bilmek istediğiniz 65 şey” arasında benden de bahsediliyor virgin.com’da:

– Richard Branson’ın favori outfit’i nedir? Jean ve beyaz gömlek…

Instagram hesabına baktığınızda, renkli, tutkulu, uçan, hayat dolu yaşayan kişiliğini, paylaşmaya verdiği önemi ve de en çok tercih ettiği stili; yani Jean-beyaz gömlek/tişörtü göreceksiniz. “Ciddi” olması gereken ortamlarda buna bir de siyah blazer ekliyor… Stilini umursamaz gibi görünse de imzası haline gelen yalınlık ve kaliteli duruş, yaptığı işin önüne geçmiyor, ancak tamamlayıcısı oluyor.

Hayalleri gerçekleştirme ve dünyayı değiştirme peşinde koşan bu şahane adamın, karmakarışık olabilecek kafası ve günlük ajandasında Jean giydiği an, ona yaşattığım hisleri biliyorum:

Özgürlük

Rahatlık

Konfor

Şıklık

Yaşsızlık

Yalınlık

Kendine güven

Daha ne olsun!