Girişimcilik | 4 sene önce

4 Adımda dostane ilişkiler kurma: Duvarı yıkmak

 

İnsanlarla yüz yüze geldiğiniz anlarda, dostane ilişkiler kurabilmek başarıya giden ilk adımdır. Özellikle belirli bir hiyerarşiye karşı çıkıp kendi başarısının peşinde koşanlar, kurulan sağlam iletişimin önemi bilir. Tüm başarılı girişimcilerin hayat hikayesine bakıldığında, başarılarının altında yatan faktörün etkili iletişime dayandığını görebilirsiniz.
Dostane ilişki kurmak müşterinizin ya da çalışanınızın özel hayatlarına dair her şeyi öğrenmeniz anlamına gelmez. Asıl yapılması gereken onlar için önemli olan şeyleri önemsediğinizi göstermektir.

Duvarı Yıkmak

Diğer insanlarla aranızdaki duvarı, iletişim becerilerinizi geliştirerek ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şu dört temel adımı benimsemektir:
İ: İzle
S: Sor
D: Dinle
Ö: Öğren

İ- İzle

Dostça ilişkiler kurma konusunda uzmanlaşmış birini gözlemlediğinizde, bu kişilerin çevrelerine ve diğer bireylere karşı derin bir farkındalık geliştirdiğini göreceksiniz. Söze başlamadan önce neleri izlemeli; dostane bir ilişki kurma niyetindeyseniz gözlem yeteneğiniz, sohbete başlamak için size güzel ipuçları sunacaktır. Söze başlamadan önce bir iki dakika çevreyi gözlemleyin. Eğer biriyle evinde ya da ofisinde buluşuyorsanız çevreye göz atıp iyi bir sohbet malzemesi ya da sizi ortak paydada buluşturabilecek ilgi alanları bulmaya çalışın.

gozlem

Gözünüz şunlarda olsun;
Önem atfedilmiş eşyalar
Masa ve sehpa üzerindeki objeler
Resimler
Ödüller, hediyelik ya da koleksiyonluk eşyalar

Eğer birilerini kendi ofisinizde ağırlıyorsanız elinizde daha az ipucu olacaktır. O yüzden gözünüz onların üzerinde olsun, neleri dikkatle incelediklerine bakın. Bir şeye özel bir ilgi gösterdiklerini anladığınızda, muhtemel bir sohbet fırsatı yakalayacaksınız.
Dostane İlişkiler Geliştirirken dostça bir sohbete başladığınızda karşınızdaki insanın tepkilerini ölçebilmeniz sohbetin en verimli şekilde ilerlemesini sağlar.

Şunlara özellikle dikkat edin;
Gözler
Vücut dili
Mimikler
Sohbet süresince bakışların doğrultulduğu yer

Dikkat!
İlişki kurma esnasında insanları gözlemlerken sakın ola tek bir “işaretten” yola çıkarak değerlendirme yapmayın. İnsanların “birey” olarak adlandırılmasının sebebi, herkesin aynı olaya kendilerine özgü şekilde tepki vermesidir. Karşınızdakinin size nasıl tepki verdiğini doğru şekilde değerlendirebilmek için sohbet boyunca imaları, işaretleri ve değişiklikleri dikkatle takip edin.

S- Sorun

İlişki kurabilmek için atılabilecek en güvenilir adım etkili sorular sormaktan geçer. Etkili soruların ötesinde, önceden planlanmış stratejik sorular karşınızdaki insanı amaçlarınız doğrultusunda tanımanızı sağlar. Bu soruları gözden geçirmek ilişkinizin temellerini atmış olur.

soru

Sorularınız şu doğrultuda olsun:
Onlarla ilgilendiğinizi göstersin
Karşınızdakinin taleplerine odaklansın
Alanınızdaki uzmanlığınızı göstersin
Sohbeti yönlendirecek bilgiler edinmenizi sağlasın

Yalnızca soru sorarak karşınızdaki insanın ihtiyaçlarını, taleplerini ve ilgilerini öğrenir ayrıca size karşı daha dürüst davranmalarını sağlar. Eğer düzenli aralıklarla benzer ilişkiler kurmanız gerekiyorsa, işinizi kolaylaştırmak için kendinize bir soru bankası hazırlayabilirsiniz.

Dikkat!
Bir sohbet, ilişki kurma aşamasında kolaylıkla “ben” merkezli anlatıma kayabilir ve yalnızca kendinizden bahseder hale gelebilirsiniz. Bundan kaçının ve hedefinizin muhatabınızı “ben” merkezli anlatıya çekmek olduğunu unutmayın. İlişkiyi onların sağlamlaştırmasına fırsat tanıyın. Bırakın çoğunlukla onlar konuşsun.

D- Dinleyin

Etkili sorular sordunuz. Şimdi sıra en önemli ilişki kurma becerisini devreye sokmaya geldi: Dinlemek. Birçok profesyonel kişi tüm doğru soruları sorar ama çok azı cevaplara kulak verir. Bu profesyoneller muhataplarıyla ilişki kurduklarını farz etseler de şunları dinlemeyi unuturlar:

dinle

Vurgulanan kelimeler
Ses tonu, hızı ve yüksekliğindeki değişimler
Heyecan, dalgınlık ve endişeye dair sözlü imalar
Sözlü işaretler ve vücut dilindeki değişimler
Vücut dili ve sözcükler arasındaki uyum ya da değişiklikler

Karşınızdaki insanın söylediği şeylerin yanı sıra söylemediklerini yakalama konusunda da uzmanlaşmayı unutmayın. Özellikle dikkat etmeniz gereken iki husus var: Tek kelimelik cevaplar, bilinçli şekilde kaçınılan ve uzak durulan konular. Etkili sorular sormanıza rağmen karşılık olarak tek kelimelik cevaplar alıyorsanız, karşınızdaki kişi sizin çizdiğiniz yoldan yürüme niyetinde değil demektir. Tek kelimelik cevapların yanı sıra detay vermeden geçiştirilen ve kapatılmaya çalışılan konular da karşınızdaki kişi hakkında size bilgi sağlar. Çoğu zaman atlanan bilgi tam da sizin öğrenmek istediğiniz şeydir ama karşınızdaki bunu sizinle paylaşmaktan çekinir. Bu durumu hemen aklınızın bir köşesine yazın ve sohbetin ilerleyen aşamalarında geçiştirilen konuyu yeniden açmaya çalışın.

Dikkat!
Dostça bir ilişki kurmak için başlatılan sohbet asla bir sorgulamaya dönüşmemelidir. Unutmayın ki sizin hedefiniz karşınızdaki insana onların iyiliğini düşündüğünüzü hissettirmek olmalı.

Ö- Öğrenin

Dostça ilişkiler kurabilmenin temelinde; izlemek, dinlemek, sonucu gözlemlemek ve bir sonraki adımda ne yapmanız gerektiğini öğrenmek yatar. Dostane bağlar kurmanın, tek ve sihirli bir yolu yoktur. Asıl önemli olan sizin durumunuzda faydalı olacak tutumu takınabilmektir.

ogrenme

Dostane ilişkiler söz konusu olduğunda daima etkin olun:
Farklı durumlar ve farklı insanlar için nasıl davranmanız gerektiğini öğrenin
Diğerlerinin size verdiği tepkilerin daha çok farkında olun
Engellerle karşılaştığınızda yeni yaklaşımlar deneyin
Kurduğunuz her yeni ilişkiden sonra eleştirel bir değerlendirme yapın
Başkalarının ilişki kurarken neler yaptığına dikkat edin

Nasıl ilişki kurulacağını öğrenmeye hep devam edin, bu yeteneğiniz geliştikçe başarı oranınız da uçuşa geçecek.

Sir Richard Branson‘ın da dediği gibi “Aldığım en büyük ders annemin ‘insanların iyi taraflarını gör’ demesiydi. Çalışanlarınızla yakın olun.”

richard-branson